Värvilised pliiatsid – mida valida?

posted in: Uncategorized | 0

Ma olen ammu tahtnud teha postitust värvilistest pliiatsitest, millega ka ise olen palju joonistanud. Kui sa oled võhik ja lähed endale või lapsele värvilisi pliiatseid ostma, siis loe see postitus enne läbi.

Kõigepealt, paljud inimesed (mõni aeg tagasi ka mina ise) arvavad, et värvipliiatsid on ainult laste jaoks. Päris kunstnikud ikkagi maalivad värvidega. Vale!Värvipliiatsitega on võimalik saavutada uskumatult efektseid ja detailseid kunstiteoseid. Eriti hästi sobivad nad portreede (inimesed, loomad) jaoks. Võimalik saavutada hüperrealistlikke tulemusi. Kui sa ostad pliiatsid oma lapsele, kellel on neid kooli jaoks vaja, siis võid minna ja osta komplekti (crayola jms) ükskõik millistest kontoritarvete poest. Sellised pliiatsid saad kätte kuni kümne euroga. Kui su laps on juba suurem, tal on tõsine kunstihuvi ja plaan sellega tulevikus tegeleda, siis tasuks teha investeering korralikesse kunstniku pliiatsitesse.

Õli- või vahabaasil?

Kunstnike värvipliiatsid jagunevad laias laastus kaheks: vahabaasil ja õlibaasil. Erinevad tootjad kasutavad erinevaid sideaineid. Õlibaasil pliiatsid on tugevama südamikuga kui vahabaasil, nad murduvad vähem ja on seega vastupidavamad. Vahabaasil pliiatsid on pehmema südamikuga, neid peale kanda on ülimalt mugav, nende värvid on erksamad, kuid nad murduvad rohkem. Lisaks on olemas ka veebaasil pliiatsid ehk akvarellpliiatsid, mis näevad välja nagu tavalised värvipliiatsid, kuid kuna nad on vees lahustuvad, siis sa saad pärast pliiatsi peale kandmist ta pintsli ja veega hajutada. Lõpptulemuseks on pilt, mis näeb välja nagu akvarellmaal.

Mida valida?

Eesti poodides on saadaval piiratud valik. Üks kättesaadavamatest ja parimatest on:

1. Faber-Castell Polychromos

See oli minu esimene valik, kui endale pliiatseid ostsin. Ma pole siiani pidanud pettuma. Tegemist on õlibaasil pliiatsitega, mida saab osta nii komplektis kui ka üksikult. Soetasin endale 36 pliiatsiga komplekti, mis on pakendatud plekist karpi. Värvivalik on alustamiseks piisav. Hiljem, kui hakkasin rohkem mingile konkreetsele teemale pühenduma, siis tundsin, et toone jääb väheks. Näiteks võib üks esimesi murekohti olla inimese nahatooni saavutamine. Komplektis on olemas roosat ja kollast, mida võib segada, aga nende toonide balansseerimine võib algajale üle jõu käia. Siis on hea juurde osta mõni heledam roosa ja beež või vaadata 60 või 120 tk komplekti poole.

Maailmas kunstnike poolt pikka aega armastatuim pliiats on:

2. Prismacolor Premier

Neid pliiatseid igatsesin pikka aega ja õnneks on mul Inglismaal sõbranna, kes Eestisse tulles komplekti kaasa võttis. Prismacolor pliiatsid on vahabaasil südamikuga, väga pehmed. Kui vaja katta suuremat ala, siis kindlasti on seda mugavam teha nendega. Värvid on erksamad kui Polychromosel. Olen enamik oma joonistusi teinud neid kahte brändi kombineerides, kuna toonid on erinevad ja teatud hetkedel võib vaja minna pehmemat pliiatsit. Küll aga on ajanud mind juukseid peast kitkuma nende pliiatsite teritamine, mille käigus tera murdub liiga tihti. Prismacolor pliiatsid kuluvad kiiremini käe all, sest murdumise tõttu läheb väga palju kaotsi. Nad murduvalt lihtsasti, kuna neil on keskmisest pehmem südamik ja Prismacolor ei kasuta südamiku ja kesta vahel spetsiaalset kattekihti, mis muudaks nad stabiilsemaks. Kahjuks on nii, et kui pliiats puruneb, siis neid mõrasid tekib palju ja võib juhtuda, et sa ei saagi seda pliiatsit enam normaalselt kasutada. Seega, hoia oma pliiatseid kindlas kohas, korralikult karbis, ära lase maha kukkuda!Olen kuulnud, et inimesed kuumutavad murdunud südamikuga pliiatseid mikrolaineahjus, sest see peaks katkise vaha siis uuesti kokku sulatama. Ise ei ole veel proovinud seda nippi.

Kokkuvõttes on tegemist väga hea pliiatsiga seni, kuni südamik terve püsib. Prismacolor pliiatsitega on lust joonistada, sest pehmet pliiatsit on väga mõnus paberile kanda.

Nende eelnevatega olen töötanud ja saan hinnangut andes toetuda isiklikule kogemusele. Järgnevalt toon välja teisi professioonaalidele mõeldud värvipliiatseid, mille kommenteerimisel toetun erinevate kunstnike hinnangutele.

3. Caran d’ache Luminance

Fännide poolt maailma parimateks värvipliiatsiteks tituleeritud Luminance näol on tegemist hinnatud Sveitsi kvaliteediga. Tegemist on vahabaasil pliiatsitega, mis omavad väga tugevat pigmenti ja segunevad ülihästi. Hinnalt on nad ka ühed kallimad, mistõttu niisama kritseldamisks ei osteta, pigem on tegemist investeeringuga, mis tagab väga kaunid joonistused. Sobib hästi portreede ja detailsete tööde jaoks. Mis seal salata, ka mina ihalen neid pliiatseid südames. Nii häid review’sid nagu Luminance kohta on, ei ole ühegi teise pliiatsi kohta lugenud.

4. Derwent Colorsoft

Derwent Colorsoft pliiatsid on vahabaasil ekstra pehme südamikuga pliiatsid, mis sarnanevad kõige enam Prismacolor Premier pliiatsitega, kuid on hinnalt kallimad. Pliiatsi pehme südamik võib korraga olla nii pluss kui miinus, olenevalt sellest, mida soovitakse saavutada. Suure pinna katmisel ja värvide segamisel on see suureks plussiks, kuna vähendab aega, aga väikseid detaile ja teravaid jooni on raske välja joonistada. Sellisel juhul on hea võtta appi mõni õlibaasil tehtud värviline pliiats.

 

5. Lyra Rembrandt Polycolor

Rembrand Polycolor südamik on õlibaasil, mis tähendab, et ta konkureerib eelkõige Faber-Castelli Polychromosega. Saadaval eri suurustes komplektidena ja omab ilusat erksat värvivalikut. Paberile kandmine on pehme ja värvid segunevad omavahel kenasti. Võrreldes teiste õlibaasil pliiatsitega on nende pealekandmisel vaja rohkem vajutada, mis võib omakorda viia selleni, et tina ots murdub ja seda peab rohkem teritama.

 

Nagu selgub, on õli- ja vahabaasil pliiatsitel mõned fundamentaalsed erinevused, mistõttu on levinud see, et kasutatakse kahte tüüpi pliiatseid korraga. Levinud combod on Polychromos + Prismacolor, Polychromos + Luminance. Kui hindad detailset tööd ja meeldivad tugeva südamikuga pliiatsid, siis haara õlibaasil värvipliiatsid. Kui sulle meeldib värvi kiirelt ja mugavalt peale kanda, siis haara pigem vahabaasil pliiatsid.

Siin on võrdlustabel eelpool välja toodud värvipliiatsite kohta, mis võtab eelneva jutu kokku:

 

Sellest, kuidas värvipliiatsitega joonistada, mis töövahendeid selleks veel vaja on, kirjutan juba järgmisel korral!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga